Gdy klasyka spotka się z tym, co nowe, efektem są zazwyczaj dość nieoczekiwane, choć równocześnie niezwykle frapujące i na długo zapadające w pamięć fuzje. Tego wieczoru na estradzie swe siły połączą DJ Lenar oraz muzycy Lutosławski Quartet, wykonując dzieła urodzonych w XX wieku twórców – Walentyna Sylwestrowa, George’a Crumba, Istvána Márty oraz Antoniego Komasy-Łazarkiewicza.
Sylwestrow to jeden z najważniejszych żyjących twórców ukraińskich, a zarazem jeden z najwybitniejszych współcześnie działających kompozytorów na świecie. Niespełna parę miesięcy temu artysta został uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych europejskich nagród muzycznych – Opus Klassik – za dorobek życia, a także odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. I Kwartet smyczkowy z 1974 roku jest jednym z częściej wykonywanych dzieł tego twórcy, plasującym się na pograniczu dwudziestowiecznej awangardy. Lata siedemdziesiąte ubiegłego stulecia były dla artysty czasem czerpania ze stylu muzyki dawnej, co pozostaje nie bez znaczenia w kontekście brzmienia kompozycji.
Black Angels: Thirteen Images from the Dark Land zmarłego w ubiegłym roku George’a Crumba to kompozycja przeznaczona na amplifikowany kwartet smyczkowy. W utworze odzwierciedla się zainteresowanie Crumba problemami współczesnego świata, o czym świadczy również dopisek obecny w partyturze: in tempore belli – w czasie wojny. Kompozytor odniósł się do wojny w Wietnamie, w warstwę brzmieniową wplótł także fragmenty dzieł kojarzonych ze śmiercią, w tym m.in. słynną średniowieczną sekwencję Dies irae czy XIV Kwartet smyczkowy „Śmierć i dziewczyna” Franza Schuberta. Jednak to, co najbardziej niekonwencjonalne w kontekście kompozycji, to środki, po które winni sięgnąć wykonawcy. Crumb wymaga bowiem również gry na instrumentach perkusyjnych, napełnionych wodą kieliszkach, a także skandowania. Mistyczne dzieło Doom. A Sigh współcześnie działającego węgierskiego twórcy Istvána Márty, opiera się na dwóch pieśniach ludowych, z którymi kompozytor miał okazję się zapoznać podczas pobytu w Rumunii w 1973 roku. Pierwsza z nich przywołuje dusze zmarłych, druga zaś opowiada o krwawej bitwie.
Koncert zwieńczy prawykonanie utworu Skrzydła Antoniego Komasy-Łazarkiewicza na kwartet smyczkowy i Chór Artystów Ukraińskich, będący interpretacją wiersza o tym samym tytule (ukr. Крила) jednej z najwybitniejszych współczesnych poetek ukraińskich – Liny Kostenko. Utwór został skomponowany do ścieżki dźwiękowej dokumentu Skąd dokąd, którego premiera odbędzie się w maju na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Film, powstały w trakcie akcji ewakuacyjnych realizowanych w Ukrainie od pierwszych dni wojny, to portret zbiorowy i zapis wielogłosowej narracji, złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie.

Lutosławski Quartet / fot. Sisi Cecylia
Koncerty wyjazdowe
Zvidky/Kudy (Звідки Куди) — myśli zatrzymane
14.05.2023
niedz.
21:30
Warszawa, plac Defilad
Program:
Koncert finałowy Wrocławskiego Forum Kameralistów
W. Sylwestrow I Kwartet smyczkowy
G. Crumb Black Angels: Thirteen Images from the Dark Land
I. Márta Doom. A Sigh
A. Komasa-Łazarkiewicz Skrzydła na kwartet smyczkowy i Chór Artystów Ukraińskich* (prawykonanie)
Wykonawcy:
DJ Lenar – elektronika, loopy
Lutosławski Quartet:
Roksana Kwaśnikowska – I skrzypce
Marcin Markowicz – II skrzypce
Artur Rozmysłowicz – altówka
Maciej Młodawski – wiolonczela
Maciek Hamela, Marcin Wojciechowski – wideo
Lokalizacja:
Warszawa, plac Defilad
NFM Audio Player - obsługa komponentu Event
NFM Video Panel - obsługa komponentu Event
Podobne wydarzenia
Szalone Dni Muzyki – NFM Orkiestra Leopoldinum w Warszawie
 
23.09
sob.
18:00
Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Sala Mars (zascenie)
Z klasyką przez Polskę – Dziewkowice
Wrocław Baroque Ensemble
23.09
sob.
18:00
Kościół pw. św. Joachima i Anny
Z klasyką przez Polskę – Niemodlin
Wrocław Baroque Ensemble
24.09
niedz.
16:00
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Koncert w ramach Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat
Polish Cello Quartet w Krakowie
03.10
wt.
19:30
Kraków, Filharmonia Krakowska im. K. Szymanowskiego
West Side Sinfonietta w Pradze
Koncert z okazji 100. rocznicy polonistyki w Czechach
17.10
wt.
19:00
klasztor św. Agnieszki Czeskiej